Print This Post Print This Post

Indipendenza polacca (1918). Eventi, spunti, riflessioni

Kłopotliwa niepodległość
Andrzej Nowak, Rzeczpospolita 07-11-2008
Polska po 1918 roku była widomym znakiem niezgody na to, że mniejsze, „nowe”, państwa mogą być tylko pionkami w grze prowadzonej przez większych, uznanych w tradycyjnym koncercie mocarstw graczy. Burzyła porządek. I zapłaciła za to.
„Kiedy prawdziwie Polacy powstaną, / To składek zbierać nie będą narody, / Lecz ogłupieją… […] // Nie pojmie Francuz… co to w świecie znaczy, / Że jakiś naród… wstał w ciemności dymie […]”. Tak opisał przyszłość wieszcz (ten, którego wielbił ponad wszystkich Piłsudski). Kiedy Polska już powstała naprawdę – w 1918 roku, i kiedy w następnych dwóch latach broniła swej niepodległości, wytyczała jej granice na wschodzie i zabiegała o ich uznanie na zachodzie – okazało się, że jednak Francuz nie pojął. Ani Anglik, ani Amerykanin. Czego nie pojęli? Polskiego mesjanizmu? Romantycznej poezji, która zaczadziła polskie wyobrażenia polityczne? A może polskiej niepodległości po prostu?Warto się nad tymi pytaniami zastanowić, bowiem bez odpowiedzi na nie trudno zrozumieć całą – także późniejszą – historię naszych nadziei i frustracji związanych ze stosunkiem Zachodu wobec Polski.
Zapytajmy najpierw o to, jak wyglądał stan owych nadziei i frustracji na progu roku 1918.
Continua
———–
Dumni i gotowi polec za ojczyznę
Bernadeta Waszkielewicz, Rzeczpospolita 08-11-2008
Czy jesteśmy dumni z bycia Polakami i gotowi oddać życie za swój kraj? Czy bycie w Unii Europejskiej sprzyja pielęgnowaniu patriotyzmu? Przed Świętem Niepodległości zapytaliśmy o to znanych Polaków, ale też nas wszystkich – obywateli Rzeczypospolitej.
Wyniki są budujące. Po 19 latach od przywrócenia tego święta aż 82 proc. Polaków w sondażu GfK Polonia bezbłędnie wskazuje, jakie wydarzenie wiąże się z 11 listopada. To jedna z najważniejszych dat w historii Polski: tego dnia w 1918 roku po 123 latach niewoli odrodziła się Polska. Święto ustanowiono w 1937 r., tuż przed wybuchem II wojny światowej. Potem kazała o nim zapomnieć PRL.
Leggi

ANCORA:
Paweł Lisicki: Do diabła z 11 listopada!
W 90. rocznicę odzyskania niepodległości – Janusz Kochanowski
W 90. rocznicę odzyskania niepodległości – Jacek Żakowski
W 90. rocznicę odzyskania niepodległości – gen. Roman Polko
W 90. rocznicę odzyskania niepodległości – Marcin Król
Z pompą w Londynie
PRL odebrał święto 60-latkom
Tym się tylko żyje, za co się umiera
Teleturniej, czyli lekka lekcja wielkiej historii 

 • Coraz słabiej pamiętamy II RP (10-11-08, 09:00)
 • 11 listopada najważniejszy (10-11-08, 01:00)
 • Cokół czeka na przyjazd marszałka Piłsudskiego (22-10-08, 19:00) 
  II Rzeczpospolita świętowała z wielką pompą (10-11-08, 07:00)
  Niemiecka wojna o Piłsudskiego (10-11-08, 01:00)
  Dwa przedwiośnia, dwie niepodległości (08-11-08, 15:16)
  Dwudziestolecie kontra dwudziestolecie Czy jesteśmy mniej zdolni do poświęcenia niż nasi poprzednicy 90 lat temu? Czy współczesnym politykom brak charyzmy Piłsudskiego czy Witosa? Zaczynamy debatę porównującą dwa kluczowe okresy ostatniej historii Polski, lata 1918-39 i 1989-2008. więcej »
  Piłsudski jakiego nie znamy  wywiad z prof.Garlickim »
  Dla kogo marszałek był faszystą korespondencja z Niemiec »
  Grabski? Dmowski? A kto to? sondaż »
  Efekty polityki historycznej PiS | ”Prezydent piłsudczykiem” »
 • Lascia un comento

   

   

   

  Puoi usare questi tag

  <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>