Print This Post Print This Post

66 anniversario della battaglia di Monte Cassino

Monte Cassino 16 maja 2010: Tegoroczne obchody miały wyjątkowy wymiar, ponieważ modlono się nie tylko za żołnierzy 2 Korpusu Polskiego, którzy polegli w walkach o zdobycie klasztoru benedyktynów. W roku bieżącym, podczas modlitwy wspomniano także świętej pamięci Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką, ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszrda Kaczorowskiego oraz wszystkie ofiary katastrofy pod Smoleńskiem. Con foto: Anna Malczewska
Mszę św. odprawił Arcybiskup Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.
Tegoroczne obchody miały wyjątkowy wymiar, ponieważ modlono się nie tylko za żołnierzy 2 Korpusu Polskiego, którzy polegli w walkach o zdobycie klasztoru benedyktynów. W roku bieżącym, podczas modlitwy wspomniano także świętej pamięci Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką, ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszrda Kaczorowskiego oraz wszystkie ofiary katastrofy pod Smoleńskiem.
W uroczystej mszy na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino uczestniczyli przedstawiciele miejscowych władz włoskich, kombatanci przybyli z Teksasu, przedstawiciele ordynariatu polowego Wojska Polskiego, duchowieństwa, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie – Jerzy Chmielewski, Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Watykanie – Hanna Suchocka oraz licznie zgromadzeni Polacy, mieszkający na stałe we Włoszech oraz przybyli specjalnie na tę okazję rodacy z Polski.
Po mszy św. ambasador Chmielewski przypomniał postacie zmarłych niedawno prezydentów oraz podkreślił ważną rolę każdego Polaka w celu ocalenia od zapomnienia prawdziwej historii Polski.
Obchody zakończyło uroczyste złożenie kwiatów na grobie generała Władysława Andersa. Więcej zdjęć znajdziesz tutaj – Anna Malczewska
… Przed rokiem na Monte Cassino byli prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria oraz ordynariusz polowy biskup Tadeusz Płoski. Przypomniał o tym w kazaniu odprawiający mszę arcybiskup Zygmunt Zimowski, przewodniczący watykańskiej rady duszpasterstwa chorych i pracowników służby zdrowia.
Na polskim cmentarzu wojennym byli dziś ambasadorowie przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka i przy Kwirynale Jerzy Chmielewski, a także grupa kombatantów ze Stanów Zjednoczonych i Kanady oraz przedstawiciele ordynariatu polowego Wojska Polskiego i polskie duchowieństwo.
Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów na grobie dowódcy 2 Korpusu, generała Władysława Andersa.
——————-
Monte Cassino czeka na remont
Marcin Górka, Gazeta Wyborcza 2010-05-18
Uroczystości z okazji 60. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. Tablice na grobach są nieczytelne, pomniki zniszczone. Nie ma pieniędzy na remont polskiego cmentarza na Monte Cassino
Dziś mija 66. rocznica bitwy o Monte Cassino. Tydzień temu polski cmentarz na wzgórzu odwiedził były dowódca wojsk lądowych gen. Waldemar Skrzypczak. – Chciałem odnaleźć groby kilku oficerów znanych mi z nazwiska z literatury, nie udało się odszukać wszystkich – mówi. – Wyszedłem przybity, na płytach nie można odczytać nazwisk naszych żołnierzy.
Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino powstał w 1945 r. u stóp opactwa benedyktynów w pobliżu stoków wzgórza “593”, przez które szło natarcie polskich oddziałów. Pochowano tu ponad tysiąc żołnierzy II Korpusu gen. Władysława Andersa.
Ostatni generalny remont cmentarz przeszedł w 1962 r. Teraz opiekuje się nim Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. “W latach 2004-2009 dokonano renowacji płaskorzeźb zdobiących cmentarz, odnowiono płyty nagrobne gen. Władysława Andersa, abp. Józefa Gawliny i gen. Bronisława Bolesława Ducha. Przeprowadzono kompleksową renowację placu centralnego z uwzględnieniem remontu krzyża, wzmocnienia murów i schodów” – czytamy w informacji na stronie internetowej Rady.
Jednak napisów na niektórych nagrobkach prawie nie widać, zniszczone są pomniki upamiętniające formacje, które uczestniczyły w walkach o Monte Cassino. Z tablicy informacyjnej przy parkingu polska flaga została wydrapana. – Remont podstawowy cmentarza miał być wykonany jeszcze w ubiegłym roku, ale tak się nie stało, bo nie ma pieniędzy. W ubiegłym roku cmentarz został tylko oczyszczony – przyznaje Ryszard Grauman z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. – Ale to za mało. Problem w tym, że nagrobki wykonano z trawertynu, to materiał, który ma duże pory, a napisy wykonano zbyt płytko. Miały być pogłębione i pomalowane trwałą farbą.
Na miejscu polskim cmentarzem opiekuje się włoska organizacja Onorcaduti. W praktyce na stałe dyżuruje tam jeden człowiek, który od czasu do czasu sprząta śmieci. Lepiej wyglądają pobliskie cmentarze brytyjski i niemiecki. – Tamtejsze rządy dają więcej pieniędzy – tłumaczy Grauman.
Dowiedzieliśmy się, że na remont cmentarza na Monte Cassino potrzeba ok. 3 mln zł. Ale wciąż nie ma decyzji ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego w tej sprawie. – Jeśli pieniądze będą, zaczniemy prace jeszcze w tym roku – mówi Grauman.
W Ministerstwie Kultury usłyszeliśmy, że wkrótce pieniądze na remont się znajdą.

Lascia un comento

 

 

 

Puoi usare questi tag

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>