Print This Post Print This Post

Il presidente Komorowski a Roma premia e onora

Prezydent Komorowski otworzył w Rzymie wystawę “Papież wolności”

PAP, 26.04.2014 , aktualizacja: 26.04.2014 18:50
 
Prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną otworzył w sobotę w Instytucie Polskim w Rzymie wystawę “Papież wolności”. Prezydent wręczył także odznaczenia obywatelom Włoch i przedstawicielom Polonii za zasługi na rzecz polsko-włoskiej współpracy.

Ekspozycja ukazuje drogę do polskiej wolności przez pryzmat pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Wystawa zorganizowana pod honorowym patronatem prezydenta RP, na którą składa się ok. 100 zdjęć, została przygotowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II i była już prezentowana na placu Zamkowym w Warszawie.

Na wystawie można obejrzeć zdjęcia ukazujące pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, a także wielu innych krajów. Można zobaczyć m.in. zdjęcie papieża czytającego “Tygodnik Solidarność”, delegację Solidarności na audiencji u Jana Pawła II w Watykanie, papieża modlącego się przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu, fotografie z okresu stanu wojennego, z przejazdu ulicami Warszawy w 1979 roku oraz wiele innych.

“Spotykamy się w niezwykłej chwili i w niezwykłym momencie, kiedy przygotowujemy się na przeżycie uroczystości kanonizacji naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II i kanonizacji wybitnego papieża Włocha Jana XXIII. To na pewno jest okoliczność, która sprzyja również dobremu myśleniu o relacjach polsko-włoskich, o tej tkance współpracy i przyjaźni na dobre i na złe, która łączy Polaków i Włochów” – powiedział Komorowski.

Prezydent podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że polsko-włoskie relacje bezpośrednie “w dalszym ciągu nabierają treści i coraz bardziej są obecne w naszym życiu”.

“Dziękuję w szczególny sposób za te zasługi, które oznaczają, że do naszej polskiej dumy i szczęścia z powodu obchodzonej 25. rocznicy odzyskania wolności, zbudowania normalnego i demokratycznego państwa możemy także dołączyć naszą wdzięczność dla wielu, którzy nam pomagali na różny sposób odnaleźć godne miejsce zarówno w sercach włoskich, jak i w relacjach pomiędzy naszymi krajami” – powiedział prezydent.

Z rąk Komorowskiego za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-włoskiej współpracy kulturalnej i naukowej oraz za działalność na rzecz upowszechniania polskiej kultury Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi RP otrzymał Sante Graciotti.

Za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej, za zasługi w działalności edytorskiej i polonijnej Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał ojciec Hieronim Fokciński.

Za wybitne zasługi w działalności polonijnej, za upamiętnianie i upowszechnianie wiedzy o roli polskich żołnierzy w walkach o Monte Cassino uhonorowani zostali: Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP Krystyna Jaworska; Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP Grzegorz Kaczyński, Piotr Rogacień, Joanna Salvade oraz Urszula Stefańska Andreini.

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego we Włoszech Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP otrzymali: Maria Bułhak Jelska Allegranza i Maria Wanda Romer Sartorio.

Także Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP za wybitne zasługi w upowszechnianiu i promowaniu polskiej kultury i nauki otrzymał Luigi Marinelli; za wybitne zasługi w upowszechnianiu wiedzy o polskiej historii i kulturze, za działalność polonijną Paweł Morawski; za wybitne zasługi w dokumentowaniu dzieła życia Jana Pawła II i wielkości Jego pontyfikatu Arturo Mari.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w dokumentowaniu pontyfikatu Jana Pawła II, za osiągnięcia w pracy artystycznej odznaczony został Grzegorz Gałązka.

Prezydent Komorowski wraz z małżonką Anną przewodniczy oficjalnej polskiej delegacji na uroczystości kanonizacyjne papieża Jana Pawła II i papieża Jana XXIII.

W sobotę w Watykanie papież Franciszek przyjął na prywatnej audiencji prezydenta wraz z małżonką i członkami oficjalnej delegacji, w tym m.in. byłych prezydentów Lecha Wałęsa i Aleksandra Kwaśniewskiego.

Wieczorem w sobotę Anna Komorowska weźmie udział w harcerskim apelu “Białej Służby”, który odbędzie się na dziedzińcu jezuickiego kolegium w Rzymie – “Collegio Internazionale del Gesu”.

Punktem kulminacyjnym wizyty pary prezydenckiej i polskiej delegacji będzie msza kanonizacyjna Jana Pawła II i Jana XXIII pod przewodnictwem papieża Franciszka – i z udziałem emerytowanego papieża Benedykta XVI.

Uroczysta msza kanonizacyjna na placu Świętego Piotra rozpocznie się w niedzielę o godz. 10. Tego samego dnia po południu wierni będą mogli wejść do bazyliki Świętego Piotra i oddać hołd nowym świętym przy ich grobach.

Z Rzymu Andrzej Gajcy, PAP

Lascia un comento

 

 

 

Puoi usare questi tag

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>